לייעוץ ראשוני ללא התחייבות:
077-9974772

תמה 38 – מתחילים לראות תזוזות

תמה 38 היא תוכנית לחיזוק מבני מגורים מפני רעידת אדמה, אשר על פי התחזיות, עלולה להתרחש בעתיד, במדינת ישראל. תמה 38 מאפשרת למשתתפים לקבל היתר לחיזוק מבנה המגורים, כמו גם היתר לתוספות בנייה והכול תוך קבלת הקלות מס משמעותיות מאוד.

היתר הבנייה והקלות המס, הם התמריץ לבעלי דירות המתגוררים במבנים ישנים, לנקוט בצעדים לחיזוק המבנה.

המבנים הכלולים בתוכנית תמה 38, הם מבני מגורים בלבד, בעלי שתי קומות ומעלה, אשר נבנו לפני שנת 1980. המטרה של תוכנית זו היא להציל חיי אדם ועל כן, מוגבלת תמה 38, למבני מגורים בלבד ואינה חלה על מבנים שאינם מאוישים באופן קבוע.

מקור הקביעה של תנאי הסף לגבי שנת הבנייה 1980, הוא התקן הישראלי לעמידות מבנים בפני רעידות אדמה אשר נכנס לתוקפו בשנת 1975. הנחת הבסיס היא כי התקן לא יושם באופן מיידי ולכן, הוחלט כי כל מבנה מגורים אשר נבנה לפני 1980 ועומד בתנאי הסף האחרים, יכול להשתתף בתוכנית.

תמה 38 נולדה בשנת 2005 אך מאז ועד היום, חלו התפתחויות בכל הנוגע לתוכנית, בעיקר לאור הצורך, להרחיב את המבנים אשר יכולים לקחת חלק בפרויקט. כמו כן, כיום, ישנם כבר מבנים אשר סיימו את הפרויקט ועתה, נהנים בעלי הדירות ממבנה מחוזק, משופץ ובעל ערך כפי גבוה יותר.

חידושים בתמה 38

היוזמה של תמה 38 יצאה לפועל בשנת 2005 אך חשיבותה והפוטנציאל האדיר הגלום בה, מתגלים באמת רק בתקופה האחרונה. לאור זאת, חלו חידושים שונים בפרויקט וזאת במטרה להרחיב את הזכאים להשתתף וליהנות ממבנה מגורים עמיד בפני רעידת אדמה.

החידושים המהותיים ביותר מתקיימים ברמת החקיקה והם מאפשרים, כאמור, לאוכלוסייה גדולה יותר ליהנות מההטבות של תמה 38. למשל, ועדת השרים לענייני פנים ושירותים קבעה בינואר השנה, כי בעלי דירות אשר מבנה המגורים שלהם זקוק להריסה ולבנייה מחדש, ייהנו גם הם מההטבות במסגרת תמה 38.

דוגמא נוספת היא קביעתה של הוועדה כי גם מבנים אשר נעשתה בהם תוספת בנייה לאחר 1980, יוכלו להשתתף בתוכנית.

תמה 38 הרצליה

אחת ההתפתחויות החשובות בנושא תמה 38, היא הוצאתם לפועל של עסקאות בין בעלי דירות ליזמים, כדוגמת המתרחש בעיר הרצליה.

לאחרונה ,אישרה הוועדה לתכנון ובנייה של הרצליה, את חיזוקו של בניין בעל 13 דירות וחנות ברחוב אוסישקין בעיר. הבניין יחוזק מפני רעידות אדמה וייבנו עליו תוספות בנייה של ארבעה דופלקסים. כמו כן, במסגרת התוכנית, ייהנו בעלי הדירות מלובי חדש, תותקן מעלית ויוקם ממ"ד בכל אחת מן הדירות.

למותר לציין כי מדובר בצעד אשר ישפר באופן מדהים את איכות החיים של דיירי הבניין וישביח את ערך המבנה כולו.

תמה 38 בתל אביב

פרויקט תמה 38 צובר תאוצה אדירה בעיר תל אביב, עד כדי, כי במספר רחובות בעיר, כמו רחוב מינץ, מתבצעות עבודות חיזוק של תמה 38 במספר מבנים באותו הרחוב.

בפרויקטים של תמא 38 תל אביב, זוכים הדיירים לשיפוצים חיצוניים מרהיבים של מבנה המגורים, כמו גם שיפוץ חדרי המדרגות והחלפת תשתיות המים בבניין.

רמת גן היא גם אחת הערים הפעילות בתוכנית תמה 38 כאשר ישנם פרויקטים בעיר אשר הסתיימו ובזכות תמה 38, נהנים עתה הדיירים מתוספת של חניות, מעלית בבניין ונכס אשר הושבח בזכות השיפוץ והחיזוק.

תוספת הבנייה

בניין מגורים המבקש לקחת חלק בפרויקט תמה 38, צריך לפנות אל הוועדה המקומית לתכנון ובנייה בעירייה ולקבל את אישורה לחיזוק המבנה ולתוספות הבנייה. לתוספת הבנייה שלוש מטרות:

1. תמורה לקבלן: במסגרת תמה 38, מקבלים הדיירים היתר לתוספות בנייה אשר אותו ימסרו לקבלן המבצע את עבודות חיזוק המבנה ושיפוצו.

2. השבחת המבנה: לא זאת בלבד כי הדיירים אינם משלמים לקבלן את התמורה עבור עבודתו, אלא שבעקבות חיזוק המבנה, שיפוצו ותוספת הבנייה, הנכס מושבח, כך שערך דירתו של כל דייר, עולה באופן משמעותי.

3. התחדשות אורבאנית: מטרתה המרכזית של תמה 38 היא לחזק מבנים מפני רעידת אדמה, אולם, כאמור, היא גם מעלה את ערכו של הנכס. נוסף על זאת, תמה 38 גם מעניקה הזדמנות נהדרת לבעלי דירות להפוך את המבנה לירוק יותר ואסתטי יותר, כך שפני העיר מתחדשים.

מן האמור לעיל, אנו מבינים כי תוכנית תמ"א 38, גדלה ומתפתחת, כאשר בכל יום, מצטרפים עוד ועוד מבנים בארץ לפרויקט החשוב הזה. בזכות תמה 38, מבני המגורים בישראל יהיו עמידים בפני רעידת אדמה כאשר ישנם מבנים שכבר חוזקו ואחרים, נמצאים בשלבים מתקדמים של הפרויקט. בסיומה של תמה 38, ייהנו בעלי הדירות מקורת גג בטוחה ומשיפור משמעותי באיכות חייהם.

 

מחפש עורך דין? צריך ייעוץ משפטי? פנה אלינו: מוקד עורכי הדין המוביל והמקצועי בישראל מאז 2006.

צוות של עורכי דין מובילים בתחומם במגוון רחב של התמחויות משפטיות. ליצירת קשר חייג: 077-9974772

פנייה לייעוץ אישיכדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: עץ.אין באמור בעמוד זה ובכלל באתר Netlawyers משרד עורכי דין לעמוד כדי המלצה, חוו"ד משפטית או יעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי; בנוסף, התוכן באתר משרד עורכי דין לא מתחיב להיות מדויק ו/או מקיף ו/או עדכני; הגולש ייקח בחשבון כי מידע משפטי מטבעו מתיישן. כל המסתמך על האמור באתר משרד עורכי דין עושה זאת באחריותו המלאה ועל דעת עצמו!