לייעוץ ראשוני ללא התחייבות:
077-9974772

הקשר הסיבתי בתביעות רשלנות רפואית

קשר סיבתי יוצר קורלציה בין התנהגות של המזיק לבין הנזק הנגרם לניזוק. על אף שנדמה כי קשה לקבוע קשר מן הסוג הזה, כל תביעות הרשלנות הרפואית נשענות עליו. זהו יסוד חשוב של תביעות רשלנות רפואית והוא מורכב ממספר תכונות בולטות. המהות של קשר סיבתי היא היכולת לייחס אחריות לנתבע בגין הנזק שנגרם. תובע יכול להוכיח בפני בית המשפט את קיומה של הרשלנות מעבר לכל ספק, אך בהיעדר קשר סיבתי הוא לא יקבל פיצויים. מצד שני, קשר סיבתי בין התנהגותו של הנתבע לבין הנזק שנגרם לתובע לא מהווה עילה לתביעה כל עוד לא מתקיימים יסודות של חובת זהירות והתרשלות.

הקשר הסיבתי בתביעות רשלנות רפואית

סיבתיות עובדתית מול סיבתיות משפטית

יש להבחין בין סיבתיות עובדתית לבין סיבתיות משפטית. סיבתיות עובדית מייצגת את הקשר בין ההתנהגות הרשלנית לבין קרות הנזק, ברצף אירועים כרונולוגי אליו נדרש בית המשפט במהלך ניהול התביעה. סיבתיות זו תלויה בהתרחשות העובדתית ולא ניתן לנתק אותה ממנה. מנגד, סיבתיות משפטית מתייחסת אל הרמה הנורמטיבית של הדיון. היא קובעת האם ראוי לייחס אחריות לרופא בגין הנזק שנגרם למטופל. על אף העובדה שסיבתיות עובדתיות וסיבתיות משפטית עולה לדיון גם בהקשרים אחרים של דיני נזיקין, בתביעות רשלנות רפואית מולסון יש להן חשיבות מיוחדת.

הוכחת הקשר הסיבתי

הקושי העיקרי להוכיח קשר סיבתי עובדתי בא לידי ביטוי כאשר קיים ספק לגבי ייחוס האחריות לנתבע. במידה והמזיק פעל במקביל למספר גורמים נוספים, או כאשר ישנה רשלנות של צוות רפואי שלם, קיימת חובת זהירות אחרת עבור כל אחד מהמעורבים. המשמעות היא קשר סיבתי עובדתי מעורער עד בלתי קיים. עוד יש לציין כי במקרים של רשלנות רפואית המטופל נמצא ממילא במצב של חוסר עירנות, מה שמקשה על ציון הקשר הסיבתי העובדתי בצורה שתתקבל מול בית המשפט. בכל הנוגע אל קשר סיבתי משפטי, בית המשפט בוחן מהי הסיבה המכרעת לנזק ומטרתו לצמצם אחריות משיקולי צדק והיגיון. כאן עולה לדיון מבחן הציפיות, המוגש לבית המשפט על ידי עורך דינו של התובע.

מחפש עורך דין? צריך ייעוץ משפטי? פנה אלינו: מוקד עורכי הדין המוביל והמקצועי בישראל מאז 2006.

צוות של עורכי דין מובילים בתחומם במגוון רחב של התמחויות משפטיות. ליצירת קשר חייג: 077-9974772

פנייה לייעוץ אישיכדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: מטוס.אין באמור בעמוד זה ובכלל באתר Netlawyers משרד עורכי דין לעמוד כדי המלצה, חוו”ד משפטית או יעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי; בנוסף, התוכן באתר משרד עורכי דין לא מתחיב להיות מדויק ו/או מקיף ו/או עדכני; הגולש ייקח בחשבון כי מידע משפטי מטבעו מתיישן. כל המסתמך על האמור באתר משרד עורכי דין עושה זאת באחריותו המלאה ועל דעת עצמו!