לייעוץ ראשוני ללא התחייבות:
077-9974772

שבעה טיפים לטיפוח ביטחון עצמי

לא היה זה נפלא אילו היתה נוסחה לביטחון עצמי, הפתוחה לשימוש הכל, ויותר מכך המתאימה לכולם כ”מידה אחת נכונה לכל”?

שבעה טיפים לטיפוח ביטחון עצמי

כאשר נתבקשתי לכתוב על שבעה טיפים לטיפוח הביטחון העצמי המחשבה הראשונית שלי היתה, כיצד ניתן לגדור נושא כזה רחב ולעיתים אמורפי ולתחומו על פני שבעה טיפים שיהא בהם להשפיע על חיי אנשים. אילו טיפים יסייעו בידם של אלו עם בעיית ביטחון עצמי “קלה” אך גם יתאימו למי שאולי אצלו המקרה חמור יותר? משכך כשתהיתי על קנקנם של טיפים כגון אלו חשבתי גם מהן הפעולות שיביאו כל אחד להכרת הבעיה או הגורמים לה, כך שלא יהא זה משנה מהי חומרת הבעיה תלמדו להתירה ואט אט לטפח ביטחון עצמי.

להלן טיפים שקובצו אחר מחשבה :

1) בעיית ביטחון עצמי לעיתים מכה עיני הלוקים בה בסנוורים. ככל שבעיית הביטחון העצמי חמורה יותר, כך ייתכן שתמצאו עצמכם מתקשים להרהר בהצלחותיכם או אפילו להכיר בהצלחה הנקרית לדרככם. ואז יצא שכרכם בהפסד. עשיתם מאמצים על מנת להגיע להצלחה אך היא לא נראית מספקת בעיניכם. ההישגים ישנם, אך לעיתים בשל ביטחון עצמי ירוד אתם רואים את השלילי או מעצימים את השלילי הגם שהדברים אינם כצעקתה. מחשבות אלו מאפילות שלא בצדק על תחושת ההישג ממנה אתם צריכים להנות ואף להיתלות על מנת לטפח ביטחון עצמי.

תסמנו לכם הצלחות גם אם בעיניכם הן קטנות. אל תלמדו רק מניסיונות שלא עלו יפה, לימדו מהצלחותיכם, איך אפשר להעצימן.

2) לעיתים הסובלים מבעיית ביטחון עצמי מתנסים גם בבעיות בהתייחס לתקשורת בין אישית.

בקליפת האגוז מהי תקשורת בין אישית?

מי מכם השואל עצמו מה לו ולתקשורת בין אישית, ודאי יתפלא לגלות כי גם לו היו התנסויות ומפגשים עם מונח זה.

למעשה כל מפגש בו מאן דהוא מנהל אינטראקציה עם רעהו עשוי להביא בחובו ביטוי לתקשורת בין אישית מסוג כזה או אחר, תקשורת מילולית, שפת גוף וכיו”ב ואף מזיגה שלהם.

האופן בו תעבירו את המסר הוא בעל חשיבות מהראשונות במעלה. ככל שנתקפתם בביטחון עצמי נמוך ולו רגעי, הדבר עלול להקשות עליכם בהתמודדות מול אנשים מסויימים, כמו אלה המצויים בעמדה בכירה בעבודה, אנשים עם אופי מעט שתלטני ומי שפעמים רבות משדרים כי אין להם פנאי ‘לשמוע יותר מדי, מכם או מאחרים’. ככל שיעלה בידכם לעמוד על הבעיה ולאמן עצמכם בכלי זה ולהביא לשיפור התקשורת הבין אישית, כך גם יעלה ביטחונכם העצמי והערכתכם. עם אלו גם תשפרו סיכויכם להגיע ליעדכם.

3) בחברנו את האלמנטים הקודמים, הבעייתיות אך מתעצמת. אין זאת רק שאינכם מכירים בהצלחותיכם שלכם, כי אם אינכם מביאים את הישגיכם לידי ביטוי מנשדרשתם לכך בחברה, בעבודה. רבים רואים את הסיבה לכך כנעוצה כאמור בבעיית תקשורת בין אישית וכשהמסר אמור להיות מתן ביטוי להישגיכם בפני חברה שלעיתים שופטת את חבריה בהתאם ל”שורה התחתונה”, הביטחון העצמי עלול להתערער מדחי אל דחי. כך אתם מפחיתים מגודל ההישג בעיני עצמכם ובעיני זולתכם. אך יש לכך פתרון. ואבאר. התשובה היא לא בהכרח להפוך לקול קורא להישגיכם ברבים או להתנשא. שתפו אחרים בהישגיכם. עשו זאת בחן. ככל שבכך רצונכם, עשו כן תחילה עם אנשים הנהנים מאמונכם ואתם נהנים מאמונם. זו סביבה בטוחה יותר, ואז צאו החוצה מסביבה זו, ואימרו לאנשים כי גם לכם יש מה להגיד וגם אתם צברתם הישגים.

4) ראשית במאמר מוסגר אציין כי העובדה, כי לא רשומים לזכותכם הישגים שיצטיירו בעיני החברה כ”תוצאות”, אינה בהכרח מהווה קריאת כיוון או מד להצלחתכם. הישגים יכולים לבוא בצורות שונות ולעיתים הניסיון עצמו הוא הישג גדול בפני עצמו, במיוחד אם תעמלו עד להשגת מטרתכם. המשיכו לחתור להשגת יעדים, חפשו תחומים בהם תרצו לצבור הישגים והתאמצו בהם.

5) מיצאו תחומים המעניינים אתכם, חפשו להתמקצע בהם, ללמוד מכל וכל, גם כאשר המדובר בעניינים הטובים לתחביב גרידא, בו ה”לחץ” להגיע להישגים אינו דוחק כבענייני עבודה למשל. בכך תרוויחו ידע, ותרגישו יותר ויותר בטוחים לעסוק בכך, ללא לחץ ועם הנאה מעצם עיסוקכם. תוכלו גם לדון בכך עם אנשים אחרים. כך גם תשפרו כישורי תקשורת בין אישית בעניינים החופשיים מלחץ שלעיתים יכול להיות בעוכריכם.

6) ואם כבר בתחביבים עסקינן, מיצאו תחביב. הדבר יכול להוות רווח כפול. האחד, עיסוק לצורך הפקת הנאה. האחר, שחרור מתחים שבהצטברם עלולים להשליך על נכונותכם להיענות לאתגרים שיהיה בהם לשפר ביטחונכם העצמי. ככל שיעלה בידכם, תמצאו תחום בו אתם יכולים לממש את עצמכם, עצם ההישגים בו ירוממו את רוחכם.

7) מיצאו את האיזון בכל מצב נתון, הפעילו שיפוט אישי, עשו זאת בהדרגה. הציבו מטרות בהתאם למצב המוכנות שלכם. קפיצה לעבר מטרה שאינה מתיישבת עם מוכנותכם ועם הידע שלכם שלא תסתיים בהישג, עלולה לפצוע פצע קשה בביטחונכם העצמי. גם שיפור בטחון עצמי מחייב התמדה, ובמילים אחרות יציבות לאורך זמן.

לסיום

גם מי שנראים כנוטפי ביטחון עצמי, סובלים ממנו לעיתים בעניינים מסוימים. הבעיה נעשית חמורה יותר משהשכלתם להבין כי בביטחון עצמי נמוך עסקינן, אך אינכם מנסים להעלות אותו ולטפחו.

נסו את הטיפים שקיבצנו לעיל, ראו מה מהם מסייע בידכם. התמידו, התוצאות לא בהכרח תהיינה מיידיות, אז סבלנות.

אל תשכחו לגלות צניעות. אין צורך לדלג בין קצוות ולקפץ מביטחון עצמי נמוך להתנהלות יהירה, ביטחון עצמי הוא גם מציאת נקודת איזון ושימור של זו.

מחפש עורך דין? צריך ייעוץ משפטי? פנה אלינו: מוקד עורכי הדין המוביל והמקצועי בישראל מאז 2006.

צוות של עורכי דין מובילים בתחומם במגוון רחב של התמחויות משפטיות. ליצירת קשר חייג: 077-9974772

פנייה לייעוץ אישיכדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: מפתח.אין באמור בעמוד זה ובכלל באתר Netlawyers משרד עורכי דין לעמוד כדי המלצה, חוו”ד משפטית או יעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי; בנוסף, התוכן באתר משרד עורכי דין לא מתחיב להיות מדויק ו/או מקיף ו/או עדכני; הגולש ייקח בחשבון כי מידע משפטי מטבעו מתיישן. כל המסתמך על האמור באתר משרד עורכי דין עושה זאת באחריותו המלאה ועל דעת עצמו!